logo

Düğün Davetiyesi

davetiye

Türkiye’de bir yılda kaç düğün oluyor?

TUİK in açıkladığı verilere göre ülkemizde her sene ortalama 602 bin civarında nikah gerçekleşiyor. Tabi ki bu sayıda aslan payını İstanbul, Ankara ve İzmir alıyor. Ülkemizde ki nikahlanma ların çok büyük kısmı Türk vatandaşları arasında gerçekleşirken yabancı gelin ve damatlarımız da azımsanmayacak kadar fazla. Yine 2016 TUIK verilerine göre en fazla yabancı gelinimiz Suriye, en fazla yabancı damadımız da Almanya’dan. Ülkemizde ilk kez evlenenler arasındaki ortalama yaş farkı (genellikle gelinlerimizin yaşı daha küçük olmak kaydı ile) 3,2 olarak gerçekleşti.

Düğüne davet gelenekleri

Bu kadar nikah olunca doğal olarak ta bu birliktelikleri yakın dostlara, akrabalara ve sevdiklerimize ilan etmek, bir araya getirmek gerekir. Anadolu geleneklerine baktığımız zaman çok eskilerden özellikle büyük şehirlerde Tellalzadeler fasıtasıyla davul  çalarak haber verilirdi. Yine bazı bölgelerde okuntu diye bilinen, çeşitli hediyelerle (havlu, gömlek, atkı, cam bardak) insanlar davet edilirlerdi. Okuntu geleneği Anadolu’nun bazı bölgelerinde hala devam etmekte.

1950 li yıllarda ülkemizde matbaanın iyice yerleşmesi ve bu alandaki teknolojik gelişmelerle birlikte bugün ki anlamda davetiyeler basılmaya başlandı ve yaygınlaştı. Bazı firmalar zamanla davetiye katalogları çıkarmaya başladılar ve 70 li yıllara gelindiğinde davetiye artık bir sektöre dönüştü. İlk başlarda tek renk siyah davetiyeler basılabilir ken zamanla, yaldızlı, gofreli, renkli, çiçekli böcekli davetiyeler evlenecek çiftlerin beğenisine sunuldu. Şimdi ki koşullarda 0,35 kr başlayan fiyatlarla davetiye bastırmak mümkün.

Davetiye ne zaman basılmalı?

Evet demek, evlenmek dünyanın en önemli kararlarından birisidir bir insan için. Siz de artık kararınızı verdiniz, kız isteme tuzlu Türk kahvesi içme fasıllarını geçtiyseniz eğer, nikah günü almanız, evleneceğiniz güne dair eğer yapacaksanız düğün salonu kiralamanız gerekir. Peki tüm bunların arasında davetiyeleri ne zaman bastırmanız doğru bir karar olur bu aşamada sizler için bunun cevabını vermeye çalışacağız.

Eğer İstanbul’da  yaşıyorsanız davetiye dağıtma konusunda Anadolu veya Trakya’da yaşayanlara göre biraz daha fazla zamana ihtiyacınız var demektir. Zira büyük bir şehir, ulaşım zaman alan bir konu ve maalesef tüm sevdiklerimiz aynı semtte yaşamıyor 🙂 Tüm bunlardan dolayı İstanbul’da yaşayan evlenecek çiftlerimize davetiyelerini 1 ay önceden bastırmalarını ve mümkünse olabilecek toplantıları (örneğin dernek toplantısı olabilir) kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

İstanbul dışında yaşayan  çiftlerimiz bu anlamda çok daha rahatlar, bu nedenle edindiğimiz tecrübeler bizlere gösterdi ki 1 ay davetiye dağıtmak için yeterli bir süre. Davetiye üreten firmaların bir çoğunun İstanbul’da olmasına rağmen yapılan siparişler Türkiye’nin her tarafına en geç 2 iş günü içerisinde sorunsuz bir şekilde ulaştırılabilmekte.

Düğün davetiyeleri kağıt kaliteleri

Davetiyenin taşıdığı anlamları ve önemine biraz değindik, burada önemli bir konu daha var ki oda davetiyenin imal edildiği madde, yani kağıt. Dünya üzerinde yüzlerce kağıt çeşidi ve gramajları var. Çok ince gramajlı kağıtlardan imal edilmiş olan davetiyeler büyük bir mahçubiyete neden olacağından evlenecek olan çiftlerimiz tarafından pek tercih edilmez, bu nedenle davetiye siparişi vermeden önce mutlaka bu konu iyice araştırılmalı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir