ecolive 7248

LCV Nedir? LCV Nasıl Hazırlanır?

0 comments By

LCV Örnekleri

Düzenlediğimiz etkinliğe katılım durumunuzu ………… tarihine kadar ………………. telefon numarasına bildirmenizi rica ederiz.

Bu mutlu günümüze, düğünümüze katılacak olan davetlilerimizin ……………………………………’e aşağıda belirtilmiş olan iletişim numarasından ulaşarak katılımcı sayılarını bildirmelerini rica ederiz.

Şirketimizin düzenlemiş olduğu seminere katılacak çalışanlarımızın, seminerden bir gün öncesine kadar katılım durumları hakkında İnsan Kaynakları Departmanı’na bilgi vermelerini rica ederiz.

Organize ettiğimiz yeni yıl eğlencesi için eşli veya tek katılımcı durumunuzu ………………………….. tarihine kadar ……………………………… numaralı telefona bildirmenizi önemle rica ederiz.

Büyükşehir belediyemiz tarafından düzenlenen Mevlana Gezisi etkinliğine katılım durumunuzu ve katılımcı sayısını en geç etkinlik tarihinden altı gün önce Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne iletmenizi rica ederiz.

Yukarıda belirtilen eğitim tarihlerinden hangisini tercih ettiğinizi, ……………….. tarihine kadar şirketimizin İnsan Kaynakları ve Eğitim Departmanı’na iletmenizi rica ederiz.

Düzenlemiş olduğumuz iftar yemeği etkinliğimize katılım durumunuzu xxx numarasını arayarak ……………. beye bildirmeniz rica olunur.

Düzenlenecek olan Mevlid-i Şerif’e katılım durumunuzu camimiz görevlilerinden …………… Bey’e iletmenizi arz ederiz.

Gerçekleştirilecek olan defile organizasyonumuz için katılım durumunuzu eşli ve eşsiz olarak ………………….. tarihine kadar ………….. Beye iletmenizi rica ederiz.

LCV Ne Demek?

LCV, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir kavramdır. Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır yapılan bu uygulama son birkaç yılda ülkemizde de yaygın hale gelmiştir. Davetlinin katılım durumunu belirten bu özel kart, belirli etik kurallar çerçevesinde ve özenli bir üslupla hazırlanmalıdır. Basit gibi görünse de LCV davetiye ile ilgili pek çok detay vardır.

LCV açılımı “Lütfen Cevap Veriniz”dir. Avrupa ve Amerika’da LCV kavramının karşılığı bir Fransız ifadesinin kısaltılmışıdır. RSVP yani “Répondez S’il Vous Plaît” ifadesidir. LCV İngilizce karşılığı ise “Please Response” ifadesidir. Kısaltma olarak yine RSVP kullanılır. LCV bir davetiyenin üzerine yazılırsa ev sahibi, misafirlerin etkinliğe katılıp katılmayacaklarına dair bir yanıt almak istemektedir.

Davetiye LCV Nasıl Yazılır?

LCV gerektiren davetlerde nasıl cevap verileceği konusunda talimatlar olacaktır. Düğün davetiyesi gibi resmi bir davetiyede, verilen zarf içinde ekli bir yanıt kartı bulunur. Resmi olmayan davetiyeler ise talimatlarla birlikte telefon numarası, e-posta adresi, mesaj adresi veya sosyal medya adresini içerebilir. Elektronik RSVP talepleri, e-postayla veya bir siteye bağlantılar ile sağlanabilir. Daveti kabul etmek veya reddetmek için tasarlanmış düğmelerle yanıt vermeyi kolaylaştırır.

LCV kartında kimin davet edildiği açıkça belirtilmelidir. Çiftler genellikle birlikte adlandırılır, bunu bazen küçük çocuklarınızı da içerecek şekilde “ve aile” ifadesi izler. Yani aile olarak bir etkinliğe davet ediliyorsanız bu çiftler ve çocukları kapsar. Genellikle “Artı Bir” ifadesi ise bir konuk getirebileceğinizi gösterebilir. Davetiyede konuk getirmenize izin verdiğine dair herhangi bir gösterge görmüyorsanız, bunun yalnızca sizin adınıza yazılmış olduğunu bilmelisiniz. Davetiyede sizin ve eşinizin isimleri yer alıyorsa, bu çift olarak davet edildiğinizi gösterir.

Birkaç misafirin ismini yazmak için boşluk olabilir. Sınırlı sayıda misafir konusunda limitlerin ne olduğunu görmek için davetiyeyi birkaç kez kontrol etmelisiniz. Birden fazla veya ikiden fazla misafir adı yazmayı düşünüyorsanız, ev sahibi ile iletişime geçmelisiniz.

LCV Tarihi Nedir?

LCV talepleri, toplantı sahibi, hazırlayıcı, etkinlik sitesi, tercihler ve diğer etkinlik detayları için rakamları belirlediği için genellikle yanıt için bir son tarih içerir. Ertelemek yerine, mümkün olan en kısa sürede yanıt vermek en iyisidir. Böylece ev sahibi daha sonra gelen kişiler, iptal eden kişiler veya başka davetlilerin ekstra misafirlerini organize edebilir.

Katılmak istiyorsanız ancak son yanıt verme tarihinden önce kesin bir cevap veremiyorsanız, reddetmek en iyisidir. Mazaretinizi ev sahibine bildirebilir ve davete katılmanıza neyin engel olduğunu açıklayabilirsiniz. Herhangi bir esneklik olup olmadığını sorun, yoksa olmadığını anlayın. Bu çağrıyı ne kadar erken yaparsanız, ev sahibi için o kadar iyidir.

LCV İptal Etme veya Değiştirme

Ailenizde hastalık veya ölüm gibi istisnalar dışında bir LCV’yi iptal etmek kötü bir yoldur. Ev sahibi, katılımınıza bağlı olarak çoktan planlar yapmış olacak. Zaman, finansal durumunuz ve diğer fırsatlarınızla ilgili tüm faktörleri göz önünde bulundurarak LCV’yi zamanında yapmanız gerekir. Eğer LCV’yi reddettiyseniz ancak etkinliğe katılabileceğinizi keşfederseniz, bunun mümkün olup olmadığını görmek için ev sahibi ile iletişime geçmelisiniz.

LCV İçin Mutlaka Cevap Verin

Birçok kişi LCV’yi yanıtlamaz çünkü ev sahibini hayal kırıklığına uğratmak istemez. Bu duyguları koruma girişimi genellikle basit bir hayır demekten çok daha fazla karışıklığa neden olur. Eksik bir katılımcı listesi, yiyecek miktarlarının planlanmasındaki güçlük, yemekhanelerin asgari garantileri ile ilgili konular, katılımcı sayısındaki belirsizlik ve uygun yerlerin planlanmasındaki zorluklar gibi birçok soruna neden olabilir.

Bazen insanlar istedikleri zaman LCV göndermezler, çünkü katılıp katılamayacaklarından ve bir cevap vermek isteyip istemediklerinden emin değillerdir. Eğer sizin durumunuz buysa, ev sahibine durumunuzu dürüstçe açıklamak en iyisidir.

LCV Nasıl Cevap Verilir?

LCV için öncelikle size yazılmış ifadeleri ve talimatları iyice okumanız gerekir. Ev sahibi eğer artı bir kişi getirebileceğinizi belirtmişse yanınızda birini götürmelisiniz. Eğer çift olarak isminiz yazılmışsa eşinizle birlikte etkinliğe katılmalısınız. Ailesi ibaresi varsa çocuklarınız ve eşinizle birlikte katılabilirsiniz.

LCV türüne göre cevap vermeniz gereklidir. Eğer formal yani resmi bir etkinliğe katılacaksanız bay, bayan ifadeleriyle başlayan ve resmi bir dille oluşturduğunuz bir cevap hazırlamalısınız. Eğer resmi olmayan ve samimi bir LCV için cevap yazacaksanız samimi bir dil ya da kişisel bir not hazırlayabilirsiniz.

LCV Türleri Nelerdir?

Bir LCV davetiye kartı resmi olabilir, samimi olabilir, bir parti, toplantı ya da düğün için olabilir. Her bir türü farklı yanıtlar gerektirir.

Posta ile Gönderilen LCV

Kartı doldurun ve belirtilen tarihten önce veya tercihen elinize ulaştığı anda kapalı zarfın içinde geri postalayın. Etkinliğin artı bir için izin verip vermediğini kontrol edin. Varsa, yanınızda götüreceğiniz kişiye de mutlaka etkinliğin tarihini ve saatini aktarın. Onun uygunluk durumunu kontrol ettikten sonra gönderin.

Yemekli Düğün Davetiyesi LCV

Düğün davetiyeleri genellikle bir LCV kartı ve adres yazılı bir zarf içerir. Kart, adınızı yazmak ve artı bir ve yemek seçenekleri işaretlemek kadar basit olabilir veya zarif bir not için biraz daha fazla alan içerebilir. Kartta boş yer varsa, not yazmanız beklenir.

Artı bir kişi getirip getiremeyeceğiniz LCV kartında yazmıyorsa tek başınıza etkinliğe katılmalısınız. Yanınızda bir kişi götürmek, ev sahibinin mali durumunu zorlayabilir. Eğer LCV kartında belirtilmiyorsa bu kurala uymanız beklenir.

Telefon ile LCV

Etkinliğe katılıp katılamayacağınızı telefondaki kişiye bildirin. Emin değilseniz, programınızı kontrol etmeniz gerektiğini belirtin. Ancak mümkün olan en kısa sürede geri dönüş yapmalısınız.

Elektronik LCV

Bu günlerde, davetler genellikle internet siteleri veya bir Facebook etkinliği aracılığıyla gönderilir. “Evet”, “Hayır” veya “Belki” seçeneğini işaretleyebilirsiniz ve yanınızda misafir götürme seçeneğiniz de olabilir. “Belki” seçeneğini belirlerseniz daha sonra takip etmelisiniz.

E-Posta ile LCV

Bekarlığa veda partisi, baby shower veya doğum günü partisi gibi bir etkinliğe kişisel davetiniz varsa, cevapla düğmesine basın. Buna alternatif olarak LCV örneklerini de inceleyebilirsiniz.

LCV Cevap Örnekleri

Davete resmi ya da gayrı resmi bir cevap vermek için aşağıda sizler için hazırladığımız şablonları gönderebilirsiniz.

Resmi Bir Daveti Kabul Etmek İçin Şablon

Merhaba Bayan/Bay [ev sahibi ismi], Beni [etkinlik adı] davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Etkinliğe katılacağım ve takvimimdeki tarihi işaretledim. [Tarih] görüşmek üzere.
Saygılarımla
[İmza]

Resmi Bir Daveti Reddetmek İçin Şablon

Merhaba Bayan/Bay [ev sahibi ismi], [Tarih] tarihindeki [etkinlik] davetiniz için teşekkür ederim. Maalesef etkinliğe katılamayacağım.
Davetiniz için minnettarım ve gelecek sene katılmayı umuyorum.
Saygılarımla,
[İmza]

 

Samimi Bir Daveti Kabul Etmek İçin Şablon

Merhaba [ev sahibi ismi], Beni [etkinliğe] davet ettiğin için teşekkür ederim! Katılacağım ve takvimimdeki tarihi işaretledim.
Bu etkinliğe katılmayı dört gözle bekliyorum. [Tarih] görüşürüz.
Sevgilerimle,
[İmza]

Samimi Bir Reddetmek İçin Şablon
Merhaba [ev sahibi ismi], Beni [etkinliğe] davet ettiğin için çok teşekkür ederim! Ne yazık ki o tarihte önceden verilmiş bir sözüm var ve bu yüzden katılamayacağım.
Kaçırdığım için üzgünüm. Yakında görüşmek üzere!
Sevgilerimle,
[İmza]

LCV Hizmeti

LCV, günümüzün yoğun ve hayli hızlı akan dünyasında önemli bir araçtır. Ayrıca önemli bir görgü kuralıdır. Ev sahibinin bir etkinlik için ayırdığı büyük bütçe, zaman ve eforu düşünürseniz LCV’nin dikkate değer olduğunu fark edersiniz. LCV bir etkinlik planlaması için çok önemlidir. Böylece konuk sayısı, masa ve sandalye sayısı, yemek miktarı, harcamalar ve bütçe gibi faktörleri doğru olarak ayarlayabilirsiniz.

About the author

admin

Website:

Related Posts